Jesteś tutaj: O firmie / Aktualności / Rok 2018 / Jak powstaje projekt zieleni na osiedlu?

Aktualności - Rok 2018

27/02/2018
Jak powstaje projekt zieleni na osiedlu?

Zima w pełni. Nie znaczy to jednak, że prace przy osiedlach spowolniły. To dobry czas, aby przygotować się do wiosennych nasadzeń.


Aby projektant zieleni mógł wykonać prace projektowe, musimy mu dostarczyć materiały wyjściowe – plany, specyfikację i oczekiwania. Architekt krajobrazu jest jednym z wielu specjalistów, jakich angażujemy w proces powstawania osiedla. Współpracuje on z projektantami innych branż, np. instalacji oświetleniowych, aby końcowy efekt osiedlowego ogrodu był zachwycający, a jednocześnie praktyczny i jak najmniej uciążliwy w utrzymaniu.
 
Przy powstawaniu wszystkich osiedli najważniejszym dokumentem, który określa udział terenów zielonych w powierzchni, są warunki zabudowy lub plan zagospodarowania przestrzennego.
 
Mimo wielu ograniczeń, z jakimi borykamy się projektując tereny zielone na ograniczonej powierzchni, miejscami na płycie stropowej garażu podziemnego, staramy się stworzyć dobrze funkcjonującą przestrzeń, będącą atrakcyjnym i wygodnym miejscem do życia.
 
Różnorodność gatunkowa, specyficzne właściwości roślin oraz twórcze podejście do procesu projektowania owocuje nie tylko powstaniem pięknych kompozycji zieleni, ale również nadaje im funkcje niezbędne do prawidłowego działania osiedla. Jest to między innymi:
  • funkcja ozdobna – w strefach reprezentacyjnych,
  • funkcja izolacyjna – w miejscach oddzielenia przestrzeni prywatnych od publicznych; stref głośnych od cichych itd.
  • funkcja naprowadzająca – wspomaga system informacji wizualnej i podkreśla ciągi komunikacyjne prowadzące do poszczególnych stref funkcjonalnych bądź wskazuje wejścia do budynków.
 
Zawsze staramy się jednak jak najbardziej uatrakcyjnić tereny zielone – są wzbogacane oryginalnymi roślinami, ale także małą architekturą, która pozwala na lepsze korzystanie z zaaranżowanej przestrzeni. Obecnie dziedzińce naszych osiedli to najnowsze trendy i niesztampowe rozwiązania. Dla przykładu, projektanci dobierają rośliny, które zdobią ogród przez cały rok. Mogą to być rośliny kwitnące, gatunki, których liście się przebarwiają wraz ze zmianą pór roku, ale i drzewa czy krzewy zimozielone.
 

os. Przy Rolnej, Poznań
 
Ważne jest także, aby były odporne na warunki miejskie. Liczą się ich walory estetyczne i praktyczne. Odpowiednio zaprojektowana zieleń pełni ważną rolę zwłaszcza w dużych miastach. Stąd do sprawy podchodzimy coraz częściej nowatorsko. Dla przykładu, na naszych zieleńcach pojawią się także rośliny o właściwościach antysmogowych (os. Mangalia Mokotów). 
 
os. Mangalia Mokotów, Warszawa
 
Ciekawym rozwiązaniem jest kształtowanie powierzchni. Zazwyczaj płaska nie pozwala na realizację ambitnych projektów. Stąd celowo różnicujemy wysokość terenu wprowadzając m. in. pagórki. Ten naturalny sposób dzielenia ogrodu pozwala wyodrębnić w nim różne strefy, np. zacisznego odpoczynku.
 
Wewnętrzny zieleniec, który powstaje od podstaw i często nie posiada zastanego drzewostanu, to wyzwanie. Aby cieszył oko mieszkańców, należy zaaranżować w nim zieleń pionową. Mogą to być drzewa – jak te wzdłuż alei spacerowej na os. Avia, ale także trawy ozdobne czy pnącza na elementach małej architektury. 
 
Nowe Czyżyny, Kraków
 

os. Avia, Kraków

 

Pomożemy Ci znaleźć mieszkanie!
Interesuje Cię mieszkanie w:
pole obowiązkowe
  • Warszawie
  • Krakowie
  • Poznaniu
  • Gdańsku
pole obowiązkowe
pole obowiązkowe
pole obowiązkowe
pole obowiązkoweWyrażam zgodę na kontakt Budimeksu Nieruchomości Sp. z o.o. | Więcej
Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowej na wskazany adres poczty elektronicznej oraz numer telefonu, na temat produktów oferowanych przez firmę Budimex Nieruchomości Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Stawki 40. Jestem świadomy o prawie dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.
Pola oznaczone są obowiązkowe
Kontakt z biurem sprzedaży
Warszawa
ul. Stawki 40, Warszawa
pon.-pt. 10.00-18.00, sob. 9.00-14.00
Warszawa Biuro Mangalia
ul. Mangalia 2, Warszawa
pon.-pt. 10.00-18.00, sob. 9.00-14.00
Warszawa Biuro Bluszczańska
ul. Bluszczańska 67, Warszawa
pon.-pt. 10.00-18.00, sob. 9.00-14.00
Warszawa Biuro Krasińskiego
ul. Krasińskiego 67, Warszawa
pon.-pt. 10.00-18.00, sob. 9.00-14.00
Warszawa Biuro Redutowa
ul. Redutowa 25
pon.-pt. 10.00-18.00, sob. 9.00-14.00
Kraków
os. Avia 5, Kraków
pon.-pt. 10.00-18.00, sob. 10.00-15.00
Poznań Biuro Smolna
ul. Smolna 13A, Poznań
pon.-pt. 9.00-18.00, sob. 10.00-15.00
Poznań Biuro Milczańska
ul. Milczańska 1, Poznań
pon.-pt. 10.00-18.00, sob. 9.00-14.00
Poznań Biuro Głogowska
Głogowska 18, Poznań
pon.-pt. 10.00-18.00, sob. 9.00-14.00
Gdańsk
ul. Długie Ogrody 18, Gdańsk
pon.-pt. 9.00-18.00, sob. 9.00-14.00
Dlaczego warto nam zaufać?
GRUPA BUDIMEX: Budimex Budimex Nieruchomości Mostostal Kraków Polityka prywatności - pliki cookie
Adres wydrukowanej strony: http://www.budimex-nieruchomosci.pl/aktualnosci,rok=2018,0,739.htmlWydrukowano dnia 18-03-2018Budimex Nieruchomości 2008 - 2018
Oglądaj filmy o naszych inwestycjach
Oglądaj filmy o naszych inwestycjach
Bądź z nami na instagramie
Bądź z nami na instagramie
Czytaj na bieżąco naszego bloga
Czytaj na bieżąco naszego bloga